15.04.16 Пам’яті видатного криворізького художника Г. Шишко

Григорій ШИШКО – видатний художник з Кривого Рогу

Ірина НОВІКОВА,

науковий співробітник Криворізького історико-краєзнавчого музею.

Шишко1 АвтопортретУ КВІТНІ цього року відзначалося 93-річчя українського живописця Григорія Гордійовича ШИШКО, мистецтво якого є зразком поєднання європейських малярських тенденцій з традиціями українського живопису ХХ століття. Це один з митців, що своєю творчістю підіймали художній рівень провінційного міста, були маловідомими за життя і не сприйнятими, як і ведеться, обивателем, але врешті-решт знайшли свого справжнього шанувальника в Україні та закордоном. В Європі, по смерті художника, відбулось знайомство міжнародної публіки з мистецтвом Григорія ШИШКО. “Хто він? Модерніст? Імпресіоніст?”, – намагаються розгадати секрет таланту нашого земляка зарубіжні критики.

Нині у світі ШИШКО називають “українським СЕЗАНОМ”. Проте, на відміну від СЕЗАНА, Григорій ШИШКО писав не мальовничі альпійські луки, його “реальністю” були криворізькі краєвиди, на яких – терикони і кар’єри, заводи і шахти. Відтворюючи їх, художник передає своєрідну красу щедрої землі, а також її біль і рани. Творити Григорію ШИШКО довелось у бурхливий період індустріальних звершень. В 1960-70 роки на Криворіжжі стрімко зростає кількість шахт, доменних печей, будуються гірничо-збагачувальні комбінати. Художник передавав поступ сьогодення в динаміці, водночас вдосконалюючи засоби мистецької виразності.

Григорій Гордійович ШИШКО народився 15 квітня 1923 року в селі Костромка Апостолівського району на Дніпропетровщині. Можливо, на ранньому етапі життя степові простори, живописні сільські краєвиди, близькість до національних джерел сприяли формуванню гармонійної особистості. Власне, тема українського села була однією з улюблених в творчості Г.ШИШКО. З 1935 році Григорій з батьками переїхали до Кривого Рогу. З тих пір доля ШИШКО тісно пов’язана з індустріальним містом. Саме в той час запрацював Криворізький металургійний комбінат, ударними темпами відливаючи тони сталі. Настрої епохи, орієнтація на виробництво спонукали молодь до освоєння робітничих професій. Натомість Григорій твердо вирішив стати художником. У шкільні роки хлопець відвідує гурток малювання—один з тих, що діяли при палацах культури. По закінченню СШ № 15, мріяв продовжити художню освіту, але швидко реалізувати ці плани завадила війна.

Під час окупації міста фашистами, 1 червня 1942 року ШИШКО, разом із багатьма іншими молодими людьми, був вивезений на примусові роботи до Німеччини. Почались його митарства на чужині як невільника. Тільки незвичайна воля до життя та сила молодості допомогли Григорію вижити в нелюдських умовах. Спочатку він працював у місті Гессені у Рурському регіоні на танковому підприємстві. Через втечу відбував двомісячне ув’язнення в німецькій тюрмі, після чого працював на вугільній шахті. За другу втечу знову потрапив до в’язниці. Нині невідомо, як ШИШКО залишився тоді живим після побиття німця, а відбувся лише суворим покаранням: був направлений до штрафного табору, де і перебував до визволення 2 квітня 1945 року. Але, ймовірно, саме неодноразовість втеч з полону німецького і той конфлікт з німецьким жандармом допомогли йому уникнути радянських репресій щодо колишніх в’язнів німецьких таборів. Цей буремний період, а також повоєнні голодні роки серйозно позначились на здоров’ї, але – не на настроях майбутнього художника.

Григорій ШИШКО після війни працював художником-оформлювачем на Криворізькому металургійному заводі, що саме швидко відбудовувався. В кінці 1940-х років майбутній живописець одружився. Художню освіту ШИШКО продовжив лише з 1948 року: вступає до Одеського художнього училища імені ГРЕКОВА. Його провідним творчим керівником була Діна Михайлівна ФРУМІНА. Свого часу Діна ФРУМІНА навчалась у майстерні талановитого модерніста Михайла Костянтиновича ГЕРШЕНФЕЛЬДА, клас якого закінчив також і відомий колорист Григорій СИНИЦЯ. І СИНИЦЯ, і ФРУМІНА у своїх спогадах про Михайла ГЕРШЕНФЕЛЬДА стверджували, що він був представником школи європейського авангардного живопису, відмінного від академічного. Як педагог ГЕРШЕНФЕЛЬД вчив студентів експериментувати з кольором, виховував творчо мислячих живописців. Діна ФРУМІНА стала відомим педагогом і також впровадила цей метод у своїй навчальній практиці. Як згадував Григорій ШИШКО, вона спонукала студентів до новацій, пробуджуючи в них мистецьке обдарування. Вже у ранніх творах молодого художника домінує потяг до живописних узагальнень, лаконічність художнього письма і певна колористична розкутість Отже, період навчання ШИШКО в Одеському художньому училищі заклав засади формування його власної творчої мови. Все інше довершувала постійна самоосвіта.

Художники
© 2022    Художники Криворіжжя - Прохання дотримуватись авторських прав: використання розміщених на сайті матеріалів можливе тільки шляхом розміщення гіперпосилання на першоджерело без змін змісту матеріалів та скорочень    //    Увійти   //    Вгору