Мовою різця і пензля

Газета «Червоний гірник»

Ю.Сунгуров

Мистецтвознавець, викладач Криворізької дитячої художньої школи

Давайте зайдемо до просторого залу дитячої художньої школи. Тут на виставці криворізьких художників, присвяченій 50-річчю утворення СРСР побувало вже чимало відвідувачів.

На суд глядачів криворізькі живописці, графіки, скульптори представили широку і цікаву експозицію. Портрети наших сучасників, панорами та інтер’єри індустріального Кривбасу, ліричні пейзажі, натюрморти, декоративно-прикладні роботи…

В трактуваннях навіть дуже близьких між собою тем відчувається велика різноманітність творчих темпераментів та індивідуальностей митців.

Г.Шишко, наприклад, у зображені індустріального пейзажу тяжіє до конкретності, достовірності деталі, яку він неодмінно підкреслює у кожному мотиві. Цей художник натуру сприймає безпосередньо, дуже природно, без зовнішньої емоційної поривчастості. В його полотнах «Березень на Криворіжжі», «Фарби Криворіжжя» радує простота засобів мови художника, чітка композиційна рівновага.

Інше художнє втілення має пейзаж у творчості В. Бєлова. Тут ми зустрічаємось з більш широким вибором і художніх засобів і вирішень теми природи. Тонким почуттям ліризму, благородністю стриманої, м’якої живописної гами, де жоден колір не порушує загального колориту, позначені його пейзажі «Чернигівський мотив», «Зимовий день».

Активне втручання людини в природу оспівується в картинах «Кривбас», «Вечір в Кривбасі». В розмаїтті фарб відчувається романтична схвильованість, високий емоційний настрій. Кольорові акорди цих полотен можуть створити враження ескізності, незавершеності. Та художник і ставив перед собою завдання не відтворювати детальну зовнішність індустріального пейзажу, а осягти його образ в цілому. І він досяг у цьому певного успіху.

У відділі скульптури привертає увагу виразний портрет «Ветеран шахти», виконаний скульптором Ю. Потабачним.

Внутрішньої гідності непоказної мужності сповнений портрет С.М. Мелешкіна, автор якого О.Васякін. Скульптурним роботам цього художника притаманна легкість, живість відтворення характеру моделі.

Психологічно цікавий образ створив Д.Грибок у картині «Портрет художника». Його ж пензлю належить одне з центральних полотен виставки – «Ленінська школа в Лонжюмо». Як зосереджено слухають виступ В.І. Леніна його учні і однодумці! Яка гаряча віра в очах слухачів, звернутих до вождя трудящих, що невдовзі стане організатором і засновником першої в світі держави робітників і селян. Картина, безсумнівно, відрізняється психологічною динамікою, вдалою композицією.

Широко представлені на виставці і твори криворізьких графіків, акварелістів.

Поетична атмосфера мрійливого роздуму в пейзажах В.Заставського, романтична піднесеність творів В. Северенчука, холоднувате срібло акварелей С. Давиденка. А поряд емоційно-напружені контрасти білого і чорного в гравюрах О. Декана. Точні тонові сполучення, м’яка графічність ліній піднесених в небо копрів шахт, пірамідальних тополь, силуети будинків гірницького селища в гравюрі М.Авраменка «Шахта «Гвардійська» передають яскраву характерність індустріального пейзажу. Взагалі серія монотипій цього автора створює неповторний образ трудового Кривбасу. Ці пейзажі вирішені в стриманій і водночас глибокій кольоровій гамі.

Творча манера П.Ситника в ліногравюрах зовсім інша. Він оперує важкими, підкреслено матеріальними об’ємами. Здається, відчуваєш навіть щільність повітря в таких його роботах, як «Праця», «Криворіжсталь».

Своєрідно працює В.Власенко. Особливо заслуговують на увагу його гравюри «Перші декрети», «Індустріальний Кривбас».

Оригінальні, дуже цікаві за змістом і виконанням твори представли на виставку молоді графіки Г.Дубцов і С.Дубцова, театральні художники В.Снітко і В.Надточій. Заслуговують на увагу також плакати І. Острикова. Побажаємо ж учасникам виставки нових дерзань, пошуків. Хай ще з більшим натхненням вони оспівують наше орденоносне місто, його славних трударів, які своєю працею звеличують рідну Вітчизну.

Художники
© 2024    Художники Криворіжжя - Прохання дотримуватись авторських прав: використання розміщених на сайті матеріалів можливе тільки шляхом розміщення гіперпосилання на першоджерело без змін змісту матеріалів та скорочень    //    Увійти   //    Вгору